Hörneå bys hemsida www.becken.se
Renovering av fönster i Bygdegården 2026
År 2022 skrevs artikeln "Renovering av fönster i Bygdegården 2022". Här fortsätter denna artikel 2026. Det är fortsatt bybon Ulf Hahlin, byns egen byggnadsvårdare och möbelsnickare, som ger sig i kast med "nya" gamla fönster i Bygdegården.
Ulf kom förbi och berättade om årets fönster och skickade några bilder nedan. Vi inleder med gamla bilder (1 och 2) från Hemsidan.

Bild 1. För att beskriva vilka fönster det handlar om visas denna bild från en arbetsdag 2010. Det är de två halvcirkelformade fönstren på Bygdegården som Ulf denna gång jobbat med.

Bild 2. Ulf Hahlin vid en arbetsdag 2008. Foto: SvenEric Bergström.

Bild 3. 100 år gammalt trä. Foto: Ulf Hahlin.
Ulf Hahlin fotade ovan bild av "fönsterbrädan". Denna utgörs av en längsgående snedsågad grov planka utmed gaveln. Ulf fascineras över hur trä kan stå emot väder och vind i 100 år. Bygdegården är byns gamla skola. Svaret på den frågan återkommer nedan.

Bild 4. Fönsterbågen ser lite trött ut. Foto: Ulf Hahlin.

Bild 5. Efter renovering är fönstret klart för ytterligare många år på Bygdegården. Foto: Ulf Hahlin.

Bild 6. Ulf Hahlins svar på träets gåta. Foto: Ulf Hahlin.
Idag är det få som tänker på "kärnvirke" när man bygger eller renoverar. Det enkla svaret är att det idag är svårt att hitta bra trä då träd ofta avverkas relativt tidigt i sin livscykel och inte hinner utveckla en bra kärna.
Kärnan i en tall har inlagring av hartser som ger trädet en inre fysisk styrka och motståndskraft. Det yttre (ljusare) skiktet kallas splintved. Utanpå ligger "barken". I splintveden transporteras vatten utmed trädstammen.
I gamla tider - med gamla och grova träd - sågade man ibland ut kärnan separat. Av detta virke tillverkades exempelvis fönsterbågar och annat väderutsatt byggnadsverk. Idag har kärnvirket i mångt och mycket ersatts av impregnerat trä, eller i fönsterbågar med plast eller metall.

Bild 7. Gammal tallstubbe, ungefär 50 cm i diameter.
Stubben av en tall i bild 7 återfanns av Skribenten i jakt på ytterligare vindfällen efter stormen Johannes. Man kan inte annat än att fascineras och fotografera stubben - ett historiskt föremål.
Stubben är hög, vilket kan bero på att trädet fälldes under vintern med mycket snö. Alternativt var det enklare att handsåga stående istället för att krypa på marken med sågen. En annan anledning var att det fanns oändliga mängder träd varför man inte behöver såga närmast roten. Dessutom är en rund stock - en bit upp på trädstammen - enklare att hantera i skogen och på sågbänken än där roten breder ut sig.
Stubben i bild 7 är ihålig. Kärnveden är försvunnen (ruttnat bort). Istället är splintveden kvar som ett "rör". Orsaken till detta är på grund av "tjärved" - vilket inte ska förväxlas med "kärnved". Ett skadat trä "impregnerar" sig själv med kåda i splintveden. Denna kåda utvanns som tjära (trätjära), ofta i så kallad tjärdal.
Tekniken att naturligt impregnera trä kallades "katning". Med denna metod ringbarkades tallen utom en sträng som gjorde att trädet kunde leva vidare. Efter ett antal år var splintveden omvandlad till tjärved. Dessa stockar användes för bland annat timring av hus. Gamla timrade hus är ofta svarta då träets naturliga tjära svettas ut då solen värmer mot väggen.
Att renovera fönster är en konst. Skribenten berättade för Ulf om planer för flytt av ett gammalt timrat hus på gården. Detta projekt inkluderar nya fönster. Ulf föreslog att Skribenten lätt kan tillverka fönster själv. Ett inte helt avfärdad projekt. Dagen därpå kom Ulf förbi med en gammal profilhyvel för fönster. Skribenten har lite alternativa maskiner i tanken. Naturligtvis är det enklare att köpa handgjorda och måttbeställda träfönster. Vi får se.
Becken-Webben och Hörneå by får tacka Ulf Hahlin för hans engagemang!
Gunnar Engström, 2026-09-10